Mají v nebi skleničky?

penAutor: Martina Preissová

vydraženo

Martina Preissová: Mají v nebi skleničky? (©Press)


Známá divadelní a filmová herečka věnovala UNICEF do dražby něžně vtipnou, hořkosladkou knihu „malých příběhů z velké doby“. Hrdinkou příběhu je malá Marjánka, obyvatelka jihomoravské vinařské vesnice, která glosuje přelomový školní rok 89/90.
Martina Preissová, rodačka ze Znojma, zná jihomoravské prostředí velmi důvěrně a tato znalost knihu činí ještě kouzelnější. A tak se skrz Marjánku dozvídáme, že všichni něco mají. Maminka má ambice, tatínek má maminku, housle a králíky a děda malíř a děda vinař mají, alespoň občas, odpovědi na Marjánčiny otázky. A pak je v Praze revoluce, doba dělá kotrmelce a všichni dospělí je dělají spolu s ní. Praha je daleko, Rakousko blízko a najednou se do něj smí. Má maminka pořád ještě ráda tatínka?“


I Martina se UNICEF svěřila se svým receptem na překonávání horších chvilek.  „Moje prababička Hedvika byla pro celou rodinu vzorem optimismu. Když jí bylo asi osmdesát let, řekla jednou nad švestkovým koláčem: "Dokud vylezu na švestku, abych s ní zatřásla a slezu dolů, abych to, co spadlo, sesbírala, je to dobré. Zemřela v devadesáti osmi letech. Od té chvíle si říkám, že dokud vylezu na švestku – je to dobré. Žiju!

Konec aukce: 23.04.2023 20:00
dosažená cena: Dostupné po přihlášení
Vyvolávací cena: 255 Kč